CMYK to zestaw standardowych farb drukarskich (cyan, magenta, yellow, black) ale także przestrzeń barwna używana w poligrafii, w druku offsetowym i cyfrowym.RGB to także jeden z modeli przestrzeni barwnej. Jest używany przez urządzenia analizujące i zapisujące obraz (np. aparaty fotograficzne i skanery) oraz przez urządzenia wyświetlające obraz (monitory, rzutniki itp.).
Każdy projekt przeznaczony do druku cyfrowego lub offsetowego należy utworzyć w trybie kolorów CMYK. Jeśli mimo to w projekcie zastosowano kolory RGB, PANTONE lub inne – zostaną one konwertowane do przestrzeni CMYK automatycznie po czym mogą znacznie różnić się od zadanych pierwotnie, za co drukarnia nie bierze odpowiedzialności. Aby zachować pełną kontrolę nad wyglądem projektu samodzielnie zamień RGB na CMYK. Projekt nie powinien zawierać osadzonych profili kolorów.Wyjątkiem jest sitodruk - projekt przygotowany na sitodruk powinien składać się z maksymalnie 4 kolorów określonych w przestrzeni PANTONE C.
Wszystkie teksty, logo oraz inne istotne kluczowe elementy projektu w pobliżu krawędzi muszą być od niej odsunięte o 3mm. Zachowanie bezpiecznego marginesu pozwala uniknąć sytuacji, w których kluczowe elementy projektu mogłyby zostać przycięte.
Spad drukarski (ang. Bleed) to obszar druku, który wychodzi poza krawędŸ ostatecznej publikacji. Nie da się przyciąć papieru idealnie w miejscu gdzie kończy się kolor i zaczyna biała kartka. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Wymagany przez nas spad wynosi 3 mm.
Tak oczywiście. Wystarczy podać numer poprzedniego zamówienia/ID zamówienia oraz potwierdzić prawidłowość zarchiwizowanych plików.
Tak, Klient może zamówić wykonanie projektu graficznego. Należy poinformować o tym przy składaniu zamówienia, a następnie mailowo przesłać materiały (tekst, loga, zdjęcia etc.) niezbędne do wykonania projektu. Koszt prac graficznych ustalany jest indywidualnie.
Często w opisach pojawiają się parametry zadruku: 4+0, 4+1, 4+4 czy 1+0. Cyfry te oznaczają liczbę kolorów i tak 4 to zadruk pełnokolorowy CMYK, 1 to zadruk jednokolorowy (czarny lub kolor z palety Pantone) a 0 to brak zadruku. Według tego opisu 4+4 oznacza pracę zadrukowaną dwustronnie w pełnym kolorze CMYK, natomiast 4+0 oznacza pracę zadrukowaną jednostronnie w pełnym kolorze.
Gramatura papieru to masa 1 m2 papieru wyrażona w gramach (np. 250 g/m2). Parametr ten przekłada się także na grubość i sztywność papieru czyli papier o gramaturze 350 g/m2 będzie grubszy i sztywniejszy od papieru 150 g/m2. Jednak i od tej reguły są oczywiście wyjątki czyli np. karton o gramaturze 250 g/m2 będzie sztywniejszy od kredy 350 g/m2.
TOP