Tłoczenie płyt CD DVD
Tłoczenie płyt to profesjonalna metoda produkcji nośników optycznych przy nakładach przemysłowych, przekraczających 300 sztuk. Oczywiście wykonać można nawet 1 szt. jednak koszt będzie bardzo wysoki ponieważ trzeba wykonać wcześniej wiele procesów. Wyprodukowane płyty tłoczone charakteryzują się wysoką jakością oraz dużą trwałością danych.
Decydując się na tłoczenie płyt zyskujesz:
- wysokiej jakości płyty CD i DVD, stworzone w oparciu o wzorcowy egzemplarz tzw master
- możliwość zaopatrzenia się w tysiące egzemplarzy płyty w bardzo krótkim czasie i możliwie najniższej cenie
- płyty bardzo odporne na zarysowania i dzięki temu sprawdzające się na przestrzeni wielu lat
- znaczną oszczędność, wynikającą z niskiej ceny jednego egzemplarza płyty (przy dużych nakładach).
Metodą tłoczenia możemy przygotować następujące nośniki:
- CD – zapis do 700 MB lub 80 minut
- miniCD – średnica płyty 8 cm, zapis do 200 MB lub 21 minut
- DVD-5 – dysk jednowarstwowy, zapis do 4,7 GB,
- DVD-9 – dysk dwuwarstwowy, zapis do 8,5 GB.
Oferujemy możliwość produkcji płyt CD oraz DVD w następujących formatach:
CD-ROM – dane, pliki komputerowe, zdjęcia, programy (do 700 MB)
CD-Audio – muzyka w nieskompresowanym formacie PCM (do 80 min.)
CD-Video (V-CD) – video w formacie MPEG-1 (rozdzielczość 352×288 px),
CD-Extra – połączenie dwóch formatów CD-ROM i CD-Audio,
DVD-ROM – dane, pliki komputerowe, zdjęcia, programy
DVD-VIDEO – filmy w formacie MPEG2, możliwy authoring: menu, wybór języków audio, napisy, wybrane sceny z filmu
DVD-AUDIO – muzyka w nieskompresowanym formacie PCM, wielokanałowy dźwięk Dolby Digital, DTS
DVD-EXTRA – połączenie DVD-VIDEO z danymi (DVD-ROM)
Etapy tworzenia płyt CD oraz DVD:
1.Premastering / Authoring DVD
Inaczej – przygotowanie płyty wzorcowej. Jest to pierwszy etap produkcji płyty. W przypadku plików komputerowych jest to po prostu zgranie całości materiału na jedną płytę. Zapis płyty CD / DVD w nagrywarce powinien być wykonany z możliwie małą prędkością, co pozwoli uniknąć błędów powstających przy nagrywaniu z dużą prędkością.
Zalecane jest, aby płyta wzorcowa przed przekazaniem jej do tłoczenia została sprawdzona na różnych komputerach lub odtwarzaczach. Dzięki temu można samodzielnie zauważyć i wyeliminować błędy merytoryczne znajdujące się na płycie. Przede wszystkim należy pamiętać, że przekazywana płyta master musi być przygotowana w odpowiedniej kompilacji. Dzięki temu unikniemy np sytuacji gdzie po wytłoczeniu kilku tysięcy płyt płyta nie będzie się odtwarzać w odtwarzaczu audio np w samochodzie a jednie w komputerze ponieważ pliki muzyczne zostały nagrane w złej kompilacji.
2.Matryca
Cała produkcja zależy od właściwie wykonanej matrycy, dlatego jest to jeden z najważniejszych etapów tworzenia płyt.
Matryca wykonywana jest na specjalnym szklanym krążku o wysokiej odporności na zmianę wymiarów. Nakładana jest emulsja światłoczuła, a następnie w specjalistycznym urządzeniu w sposób laserowy nanoszony jest obraz spirali z danymi. Następne etapy to wywołanie oraz trawienie. Na matrycy pojawia się obraz spirali z danymi.
Każda matryca jest sprawdzana przez laser-tester. Jego zadaniem jest wychwycenie wszelkich niezgodności z ogólnymi normami zapisu. Jeżeli cały proces przebiegł bez zakłóceń i matryca jest w 100% zgodna z materiałem na płycie wzorcowej, metodą galwaniczną matryca pokrywana jest warstwą aluminium.
3.Tłoczenie
Proces tłoczenia płyt odbywa się w wysokowydajnych wtryskarkach. Pod wysokim ciśnieniem, z kryształków poliwęglanu, formowane są krążki, w których odciskana jest matryca, powstała w procesie masteringu. Za pomocą metalizacji próżniowej, na krążki nakładana jest warstwa aluminium, a następnie cienka powłoka lakieru ochronnego. Cały proces jest w pełni automatyczny.
4.Druk na płytach i pakowanie
Nadruk na płytach tłoczonych – w zależności od projektu oraz potrzeb – może zostać wykonany metodą offsetową lub techniką wysokorozdzielczego sitodruku. Nadruki wykonywane są przy użyciu najlepszych gatunkowo farb. Płyta bezpośrednio po zadruku jest gotowa do użytku, nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia powierzchni druku. Wykonane płyty możemy dostarczyć bez opakowania (tzw. szpindel) lub w dowolnie wybranym opakowaniu.