Tłoczenie płyt winylowych

Jak przebiega tłoczenie płyt CD/DVD?

Aby cały proces wytwarzania płyt zakończył się powodzeniem, niezbędne jest zastosowanie wysokiej klasy sprzętów oraz określonego, doskonale przemyślanego procesu technologicznego. Musi on być niezwykle precyzyjny i sterowany komputerowo, ponieważ w przypadku płyt CD spirala zawierająca dane posiada grubość około 1 milimetra, co w przypadku pomyłek, może całkowicie zniweczyć cały proces produkcji. Tłocznia CD i DVD wykorzystuje w procesie produkcji specjalistyczne wtryskarki, które dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, są w stanie w kilka sekund wytłoczyć jeden egzemplarz płyty, co jest niezwykle efektywne i pozwala na produkcję bardzo dużych nakładów nośników w stosunkowo krótkim czasie. Wtryskarki pracują w bardzo wysokiej, przekraczającej 100 stopni Celsjusza temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, a oprócz wykonywania odcisku z matrycy, niezbędne jest również naniesienie na płytę cienkiej warstwy aluminium oraz pokrycie płyty specjalnym lakierem chroniącym przed utlenianiem. Wysoka precyzja, jaką należy zachować w trakcie całego procesu tłoczenia wymaga tego, aby przed produkcją właściwą, wytłoczyć kilka płyt testowych – dzięki temu można wykluczyć wszelkie ewentualne błędy i sprawić, że cały proces przebiegnie pomyślnie, a efekt będzie zgodny z oczekiwaniami klienta.

Co dają testy?

Okazuje się, że są one niezbędne nie tylko po to, by z największą dokładnością przenieść dane z wzorcowego nośnika, ale również w celu sprawdzenia i dokładnego ustalenia fizycznych właściwości płyty. Konieczne jest dokładne odwzorowanie wszystkich parametrów płyty – tylko wtedy cały proces tłoczenia CD i DVD można uznać za udany. Testy przeprowadza się również po etapie produkcji – konieczne jest bowiem sprawdzenie jakości wyprodukowanych płyt, co pozwoli mieć pewność, że tłoczenie DVD lub CD przebiegło poprawnie. Kiedy okaże się, że płyty są gotowe do użytku, a tłocznia CD wykonała swoją pracę należycie, pozostaje tylko nanieść nadruki na powierzchnię nośników. Po jego przeprowadzeniu otrzymujemy płyty zgodne z zamówieniem, które wystarczy zapakować i przekazać klientowi.

Dlaczego właśnie tłoczenie płyt?

Głównym powodem, dla którego stosuje się tłoczenie CD i DVD jest fakt, że pozwala ono na wytwarzanie tysięcy egzemplarzy płyt w krótkim czasie (nawet w jedną dobę!). Co więcej – proces ten pozwala na uzyskanie bardzo dobrych pod względem jakości płyt, które są niezwykle wytrzymałe (niektóre Ÿródła podają nawet możliwość ich użytkowania przez 100 lat) i działają bezproblemowo. Ich wytrzymałość wynika ze wspomnianych wcześniej procesów nakładania warstw ochronnych, a do tego stosowania wysokiej jakości materiałów w procesie tłoczenia – dzięki temu płyty są ponadprzeciętnie odporne na różnego rodzaju zarysowania. Oczywiście masowa produkcja i możliwość tworzenia tysięcy egzemplarzy nośników na dobę sprawia, że tłoczenie CD i DVD pozwala klientowi na uzyskanie znacznych oszczędności – cena jednostkowa płyty, przy bardzo dużych nakładach, jest naprawdę niewielka.

Jeżeli więc zdecydujesz się na tłoczenie, zyskasz:

– wysokiej jakości płyty CD i DVD, stworzone w oparciu o wzorcowy egzemplarz
– możliwość zaopatrzenia się w tysiące egzemplarzy płyty w bardzo krótkim czasie
– płyty bardzo odporne na zarysowania i dzięki temu sprawdzające się na przestrzeni wielu lat,
– znaczną oszczędność, wynikającą z niskiej ceny jednego egzemplarza płyty (przy dużych nakładach).

Pamiętaj

Pamiętaj! Chcąc skorzystać z tej usługi, warto wybrać specjalistów z doświadczeniem i wieloma realizacjami na koncie. Tylko odpowiednia tłocznia CD i DVD będzie w stanie zapewnić Ci najwyższą jakość usług i wytwarzanych płyt, a także stuprocentowe dostosowanie procesu produkcji do Twoich indywidualnych potrzeb!